Kraków – progres komunikacji i transportu

Głównym spośród globalnych utrudnień w lwiej części miast w naszym kraju jest transport. Polskie miasta są nie zaadaptowane do tak dużego natężenia ruchu, jaki powstał przez zwiększenie się liczby samochodów na polskich drogach. Przez to właśnie główną z najbardziej istotnych inwestycji jakie musi podjąć niemalże każda gmina jest inwestycja w rozwój dróg i komunikację. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, który pozwoli polepszyć zadowolenie krakowian jak również poprawi integralność gospodarki Krakowa.

Spośród pozostałych gmin, inwestycje komunikacyjne w Krakowie silnie się wyróżniają. Krakowianie w referendum wypowiedzieli się za budową metra, jednak przed tym jak ono zostanie zbudowane, w rozwój komunikacji miejskiej i drogi potrzeba włożyć dużo środków . Z ważniejszych decyzji finansowych trzeba wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie siatkę autobusów – pierwszą w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec kolejowy wraz z galerią handlową.
Oprócz tego, w planach Kraków przewiduje budowę przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych pomiędzy już istniejącymi drogami oraz naprawy istniejących tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Krakowianie napraw nie lubią – utrudnienia w komunikacji i dojazdach do pracy dają się im we znaki na co dzień. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez napraw infrastruktura nie może się poprawić i by było wygodniej, trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski prezydent
Przekazywanie środków w komunikacje to nie tylko następne linie komunikacji, ale również doskonalszej jakości nawierzchnia dróg, która będzie dłużej jak nowa i wytrzymała. (jednym z przykładów jest ścieralna nawierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje dodatkowo kolejnych zmian i nowych pomysłów, aby poruszało się po nim dobrze. Zarówno samochodem, ale też autobusami. Ale widać wyraźnie, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by mieszkańcom żyło się tu naprawdę miło i przyjemnie.